Strona główna
Zdjęcia
Wyciszanie PC

Wersja 4.1
© michu
2001 - 2024

Valid HTML 4.01!
Valid CSS!
Made in Poland
Made with Notepad++
Spam Poison
Wyciszanie PC

.:: Wyciszenie stacji roboczej ST1 v1.0 ::.

 Obudowa :: Wnętrze :: HDD :: Efekty
ST1 miał być przede wszystkim wydajny. Jednocześnie zależało mi by podczas intensywnej pracy w programach graficznych nie przeszkadzał swoim hałasem. Czy oba te założenia da się pogodzić? Zacząłem od wyboru cichej obudowy. Za jedną z najcichszych na rynku uchodzi Antec P182. Niestety jej wadą jest zbyt ograniczona powierzchnia wlotów powietrza zmniejszająca "przewiewność". Chłodzenie dysków twardych także nie należy do najwydajniejszych. Główna komora obudowy posiada jeden wentylator wciągający powietrze z przodu i dwa wyciągające, po jednym z tyłu i na górze. Zrezygnowałem z górnego wiatraka. Przylepioną taśmą płytę z tworzywa zastąpiłem czarną pleksą o grubości 4mm. Zakryłem w ten sposób otwór po nadmiarowym wentylatorze, dodając przy tym walorów estetycznych obudowie.
Dopływ powietrza do wnętrza obudowy umożliwia ożebrowanie boków plastikowego frontu. Zbyt wąskie otwory wentylacyjne ograniczały przepływ powietrza, więc wyciąłem część ożebrowania zwiększając łączną powierzchnię wlotów. Do obu komór obudowy powietrze wtłaczają wentylatory Noctua NF-S12-1200. Wybrany przeze mnie model wentylatora cechuje niskie ciśnienie statyczne dlatego wszelkie przeszkody znajdujące się przed i za wirnikiem obniżają jego efektywność w większym stopniu niż ma to miejsce w przypadku standardowych wentylatorów. Aby zwiększyć wydajność tych wyjątkowo cichych wiatraków, wyciąłem stalowe kratki wentylacyjne.
Wentylatory przymocowałem kołkami wykonanymi z silikonu i gumy. Jest to najprostszy i za razem bardzo skuteczny sposób walki z hałasem pochodzącym od drgań przenoszonych na metalową obudowę. Znajdujące się przed wentylatorami filtry powietrza musiały zostać usunięte a plastikowe kratki wentylacyjne zmodyfikowane. Szczeliny w kratkach wyciąłem tak by w jak najmniejszym stopniu ograniczały przepływ powietrza.
Również z tyłu obudowy usunąłem naciętą w blasze kratkę wentylacyjną. Miękko zawieszony wentylator wyciągający Noctua NF-S12-1200 osłoniłem drucianym grillem. W dolnej części obudowy znajduje się zasilacz Corsair HX520W. Wymontowałem przykręcony wkrętami wentylator ADDA AD1212MB-A71GL i zastąpiłem go wiatrakiem Noctua NF-P12 na silikonowych kołkach. Model ten dzięki specjalnie ukształtowanym łopatkom wirnika wytwarza większe ciśnienie statyczne na niższych obrotach i doskonale nadaje się do chłodzenia zasilaczy. Silikonowe uszczelki pomiędzy zasilaczem a obudową komputera oraz wycięte z maty silikonowej podkładki pod śrubami pomagają tłumić wibracje.
Pasywnie chłodzona płyta główna Asus P8Z77-V PRO wyposażona jest w kontroler wentylatorów Fan Expert 2. Oprogramowanie dobiera właściwą prędkość wiatraków do aktualnego obciążenia systemu. Automatyczna kalibracja wentylatorów powiodła się jedynie dla sterowanego PWM wentylatora CPU. Aby w pełni wykorzystać zalety automatyki napisałem własne profile kalibracji dla pozostałych, napięciowo sterowanych wentylatorów Noctua NF-S12-1200. W dolnej komorze obudowy fabrycznie umiejscowiony za dyskami wentylator znalazł się tuż przed nimi, dzięki czemu ich temperatury spadły o 8-10°C. Usunąłem blaszaną ramkę wentylatora. Mocowanie klatki na HDD oddaliłem od frontu uzyskując miejsce na wentylator. Elementy połączyłem nitami i śrubami na aluminiowych tulejach.
Czterordzeniowy procesor Intel Core i7-3770 (3.4GHz, TDP 77W) chłodzony jest schładzaczem Thermalright HR-02 Macho rev. A. Heatspreader posmarowałem pastą termoprzewodzącą Prolimatech PK-1. Przystosowany do pasywnego sposobu chłodzenia radiator dobrze rozprasza ciepło przy bardzo wolnych obrotach cichego wentylatora TY-140. Na płycie umieściłem 2 x 8GB pamięci DDR3-1600 Kingston HyperX Red.
W górnej komorze obudowy, do blaszanej tacki przykręcony jest dysk SSD Samsung 840 PRO 128GB. Zainstalowałem na nim system i wszystkie aplikacje. Znajdująca się w dolnej komorze klatka mieści 4 miękko zawieszone dyski HDD. Na macierzy RAID1 (Windows Dynamic Disks) złożonej z dwóch dysków WD Caviar Black WD1002FAEX 1TB znajdują się pliki zdjęciowe do obróbki i gotowe obrazy przeznaczone do późniejszej archiwizacji na serwerze plików. Macierz RAID0 (Windows Dynamic Disks) 2 x WD VelociRaptor WD1500HLFS 150GB przeznaczyłem na scratch disk, pliki tymczasowe i robocze. Wentylator znajdujący się przed klatką z dyskami wraz z wentylatorem zasilacza wytwarzają ciąg powietrza umożliwiający wydajne chłodzenie zarówno dysków jak i samego zasilacza.
 Efekty

Zmiany w konstrukcji obudowy przyniosły oczekiwane rezultaty: chłodzenie jest wydajniejsze nawet na najniższych obrotach wentylatorów. Amortyzowane silikonowymi tulejami dyski twarde są ledwie słyszalne w ciągu dnia a delikatny szum wentylatorów pojawia się tylko w okresach bardzo dużego obciążenia systemu.

//UZUPEŁNIENIE//
Spięte w RAID0 dyski WD VelociRaptor zastąpiłem SSD Samsung 840 PRO 256GB. Wzrosła wydajność przy jednoczesnym ograniczeniu hałasu.

//TEMPERATURY//
Zamieszczone poniżej wykresy przedstawiają temperatury wybranych podzespołów komputera w 6-dniowym przedziale czasowym. Temperatura otoczenia: 22°C.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

do poprzedniej strony :: do góry