Strona główna
Zdjęcia
Wyciszanie PC

Wersja 4.1
© michu
2001 - 2024

Valid HTML 4.01!
Valid CSS!
Made in Poland
Made with Notepad++
Spam Poison
Wyciszanie PC

.:: Wyciszenie komputera Silver v3.0 ::.

 Obudowa :: Wnętrze :: HDD :: Efekty
Projekt wykorzystuje poddaną kolejnym modyfikacjom obudowę stacji roboczej Silver v1.1. Pełny opis wytłumionej matami Noiseblocker EvolutionEQ Platinium obudowy znajduje się w artykule "Wyciszenie stacji roboczej Silver v1.1". Modyfikacja obudowy objęła wycięcie kwadratowego otworu wentylacyjnego w plastikowych drzwiczkach i nałożenie na nie drobnej siatki aluminiowej o oczku 1,6 x 2,0 mm. Ponadto powiększyłem okrągły otwór w bocznym panelu obudowy nadając mu dopasowany do wentylatora kształt kwadratu ze ściętymi narożnikami. Umieszczony w tym miejscu wentylator Noctua NF-R8 @ 5V zasysa chłodne powietrze i kieruje je na pasywnie chłodzoną kartę graficzną XFX HD6450 (Radeon HD 6450).
Trzy wolne zatoki 5,25" przeznaczyłem pod montaż wentylatora mającego chłodzić umieszczone za nim dyski twarde magazynu danych. Aluminiowy panel dla wentylatora wyciąłem z anodyzowanej blachy o grubości 1,5 mm, podkleiłem warstwą mikrogumy i ciasno wpasowałem w plastikowy front obudowy. Miękko zamocowany i osłonięty grillem wentylator to jeden z najcichszych w swojej klasie 92 mm Noctua NF-B9 @ 5V.
Z tyłu obudowy, poniżej zasilacza przytwierdziłem wentylator Noctua NF-R8 @ 5V. Wentylator wytłumiony jest silikonowymi kołkami i zabezpieczony drucianym grillem. Pod wentylatorem umieściłem kratkę wentylacyjną, którą uchodzi nadmiar powietrza wtłaczanego przez wentylatory chłodzące dyski twarde. Wentylator wyciągający wraz z wentylatorem umieszczonym z boku obudowy podłączony jest do płyty głównej. Napięcie obniżyłem potencjometrem 100 Ohm, 2W. Jako rozdzielacz i analogowy filtr napięcia służy mCubed Attenuator. Z tyłu obudowy widać przewód USB prowadzący do modułu przekaźników będącego sercem systemu aktywnego chłodzenia dysków.
Boczne panele obudowy wykleiłem od wewnątrz matami Noiseblocker EvolutionEQ Platinium. Na obszarze sąsiadującym z radiatorem procesora zastosowałem piankę akustyczną o grubości 10 mm. Wspomniany wyżej wentylator Noctua NF-R8 @ 5V przymocowałem silikonowymi kołkami i uszczelniłem paskiem z mikrogumy. Zrezygnowałem z użycia tunelu zastosowanego w oryginalnej modyfikacji "Wyciszenie stacji roboczej Silver v1.1". Tunel kolidował z radiatorem GPU i HSF, więc zastąpiłem go osłoną wyciętą z grubej folii PET.
Widoczna na zdjęciu obok osłona ma za zadanie kierować zasysane z zewnątrz obudowy chłodne powietrze w stronę karty graficznej i znajdującego się nieopodal mostka południowego. Konstrukcja w kształcie 1/2 kanału wentylacyjnego o przekroju kwadratu jest niezbędna by zapewnić prawidłowy obieg powietrza i wydajne chłodzenie GPU, gdy pracuje wentylator chłodzący macierz dyskową.
Pasywnie chłodzony chipset to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru płyty głównej do cichego komputera. Mój wybór padł na płytę główną Asus P5K PRO. Każdy z rdzeni procesora Intel Core 2 Quad Q6600 G0 taktowany jest z obniżoną częstotliwością 1,8 GHz (9 x 200 MHz). Napięcie Vcore obniżyłem do 1,0V dzięki czemu procesor mniej się nagrzewa. Należyte chłodzenie zapewnia Thermalright Ultra-120 eXtreme na paście termoprzewodzącej Arctic Silver 5. Do potężnego radiatora przymocowałem wentylator Noctua NF-P12 @ 4V. Wentylator ten cechuje się wysokim ciśnieniem statycznym i jest polecany przez producenta do aplikacji na radiatorach i w zasilaczach.
W obwodzie zasilającym wentylatora znajduje się opornik 270 Ohm, 2W i równolegle połączony kondensator 1000uF, 16V. Rozwiązanie to jest niezbędne by wentylator wystartował i pracował na tak niskim napięciu. Zrezygnowałem z mało efektywnego zasilacza Antec TrueControl 550P charakteryzującego się skutecznością >68%. Jego miejsce zajął Corsair VX450 szczycący się skutecznością rzędu 86% przy 50 procentowym obciążeniu. Nowy zasilacz chłodzony 120 mm wentylatorem ADDA AD1212MB-A71GL należy do najcichszych w swojej klasie. Aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty oryginalny wentylator zastąpiłem przytwierdzonym gumowymi kołkami wiatrakiem Noctua NF-P12.
W górnych zatokach 5,25" umieściłem dwa dyski WDC WD20EARS 2TB. Te wyjątkowo ciche dyski przeznaczyłem na magazyn danych. Wzbudzane przez nie wibracje tłumią zestawy Scythe Hard Disk Stabilizer 2. Chłodzący je wentylator podłączony jest do modułu przekaźników AVT MOD04 sterowanych przez port USB. Drugi kanał przekaźnika steruje wentylatorem Noctua NF-R8 @ 5V, który chłodzi dyski przymocowane do dna obudowy. Zasilanie dzielone jest przez mCubed Attenuator. Do obniżenia napięcia posłużył kontroler Zalman FAN MATE 1.
System Debian GNU/Linux zainstalowałem na dysku SSD Samsung 830 64GB. Na macierzy RAID1 (Linux md raid) złożonej z dwóch cichych i wydajnych dysków twardych Samsung HD502HJ 500GB znajdują się katalogi domowe użytkowników. Oba dyski umieszczone są w zestawach chłodzących Zalman ZM-2HC1 i złączone ze sobą aluminiowymi płytkami o grubości 2 mm. Płytki okleiłem uzyskanym z mat Noiseblocker podkładem z masy wzmocnionej folią aluminiową. Konstrukcja ta zapewnia bardzo dobre chłodzenie i tłumi wibracje pracujących dysków.
Magnetyczne dyski twarde HDD przechodzą w stan uśpienia po określonym czasie bezczynności. Niezależnie sterowane wentylatory uruchamiane są, gdy odczytywana ze S.M.A.R.T temperatura któregokolwiek dysku osiągnie 40°C. W praktyce, nawet podczas dużego obciążenia dyski Samsunga nie rozgrzewają się na tyle by napisany przeze mnie skrypt powłoki BASH zareagował włączeniem znajdującego się przed nimi wentylatora.
 Efekty

Komputer pracuje jeszcze ciszej, niż jego poprzednik opisany w artykule "Wyciszenie stacji roboczej Silver v1.1".

//TEMPERATURY//
Zamieszczone poniżej wykresy przedstawiają temperatury wybranych podzespołów komputera w tygodniowym przedziale czasowym. Temperatura otoczenia: 22°C.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

do poprzedniej strony :: do góry