Strona główna
Zdjęcia
Wyciszanie PC

Wersja 4.1
© michu
2001 - 2024

Valid HTML 4.01!
Valid CSS!
Made in Poland
Made with Notepad++
Spam Poison
Wyciszanie PC

.:: Wyciszenie serwera v2.2 ::.

 Obudowa :: Wnętrze :: HDD :: Efekty
Na obudowę serwera wybrałem model WH-01B-B Chieftec'a z serii Smart. Jednym z założeń konstrukcyjnych chłodzenia było wytworzenie ciągu powietrza przez 2 wentylatory z przodu i z tyłu obudowy. Przednia część obudowy przeznaczona została przez producenta wyłącznie pod zabudowę napędów. Wymontowałem niepotrzebne kieszenie na dyski twarde i w ich miejsce przykręciłem wykonany z blachy i profili aluminiowych panel z otworem dla wentylatora. Przymocowany silikonowymi kołkami i osłonięty drucianym grillem wentylator Scythe S-FLEX widoczny jest po otwarciu drzwi obudowy, których ażurowa konstrukcja pozwala na w miarę swobodny przepływ powietrza.
Znajdujący się z tyłu obudowy, standardowy wentylator 120 mm Chieftec'a wymieniłem na wyposażony w łożysko olejowe, bezszelestny Scythe S-FLEX SFF21E @ 5V, 400 obr./min. Wentylator przymocowałem do obudowy tłumiącymi wibracje gumowymi kołkami i podłączyłem do zasilania poprzez kontroler Zalman FAN MATE 1 oraz służący jako rozdzielacz i analogowy filtr napięcia mCubed Attenuator. Zrezygnowałem z wycinania grilla, przez który wentylator wyciąga ciepłe powietrze z obudowy. Testy przeprowadzone na innych obudowach Chieftec i Antec wykazały, że tego typu mocno perforowane grille nie osłabiają przepływu powietrza na tyle by miało to mierzalny wpływ na temperaturę podzespołów komputera.
Boczne ścianki obudowy wykleiłem od wewnątrz matami Noiseblocker EvolutionEQ Platinium oraz samoprzylepną pianką akustyczną. Najlepsze wytłumienie Noiseblocker'a swą skuteczność zawdzięcza dużemu ciężarowi, znacznej grubości i czterowarstwowej strukturze. Tam gdzie gruba na 18 mm mata EvolutionEQ Platinium uniemożliwiłaby zamknięcie obudowy, wykorzystałem wspomnianą wyżej piankę akustyczną o grubości 10 mm.
Wnętrze obudowy wytłumiłem przyciętymi do jej wymiarów matami Noiseblocker EvolutionEQ Platinium. System zasila bezwentylatorowy SeaSonic X-400FL charakteryzujący się skutecznością rzędu 90% przy obciążeniu 50 procentowym. Serwerowa płyta główna Intel S3200SHV wyposażona jest w zintegrowaną grafikę. Ciepło z mostka północnego odprowadza standardowy radiator. Ze względu na ograniczoną wentylację obudowy, do mocno nagrzewającego się mostka południowego przykleiłem radiator Zalman ZM-NB47J. Użyłem kleju Arctic Silver Thermal Adhesive. Procesor Xeon E3110 (3.0GHz, TDP 65W) chłodzony jest schładzaczem Noctua NH-U12P na paście termoprzewodzącej Arctic Silver 5.
Dołączony do coolera CPU adapter Noctua U.L.N.A obniża napięcie wentylatora NF-P12 do ok. 7V. Aby wentylator stał się praktycznie niesłyszalny obniżyłem napięcie do 4V, ok. 400 obr./min. Ponieważ napięcie startowe NF-P12 wynosi 4,8V, do działania wentylatora potrzebny był obwód typu "kick start". Posłużył do tego przygotowany przeze mnie adapter z opornikiem 270 Ohm, 2W i równolegle wlutowanym kondensatorem 1000uF, 16V.
Przednią część obudowy wyciszyłem od wewnątrz matami Noiseblocker EvolutionEQ Platinium oraz gąbką tapicerską pomiędzy plastikowym frontem a stalowa konstrukcją obudowy. W najwyższej zatoce 5,25" za widoczną od zewnątrz perforowaną zaślepką ukryty jest sensor termometru USB TEMPer1. Czujnik odizolowany termicznie od wnętrza obudowy, rejestruje temperaturę otoczenia. Po wymontowaniu 5 dolnych kieszeni na dyski 3,5" powstała przestrzeń o wysokości pięciu zatok 5,25". W miejscu tym, tuż za wentylatorem wciągającym powietrze do obudowy zdecydowałem się umieścić dyski twarde. Konstrukcję nośną dla dysków zbudowałem z blachy aluminiowej o grubości 2 mm i profili aluminiowych połączonych nitami oraz blachowkrętami.
Na samej górze, w obudowie Scythe Quiet Drive 2,5" umieściłem backupowy dysk Seagate Barracuda 7200.12 500GB. Dodatkową izolację zapewnia warstwa mikrogumy. Znajdujący się poniżej, systemowy dysk SSD Samsung 830 256GB przykręciłem śrubami bezpośrednio do blachy. Spięte w macierz RAID1 (Linux md raid) wyjątkowo ciche dyski WDC WD20EFRX 2TB zamknąłem w obudowach Scythe Quiet Drive 3,5". Obudowy te spoczywają na wyklejonej 10 mm pianką aluminiowej półce i dnie obudowy. Ścianki zatok 5,25" na wysokości dysków twardych WDC okleiłem uzyskanym z mat Noiseblocker podkładem z masy wzmocnionej folią aluminiową. Obudowy SQD dociśnięte są elementami w kształcie klina wyciętymi ze sprężystej mikrogumy o dużej gęstości. Docisk znacząco wpływa na tłumienie dźwięków o niskiej częstotliwości. Dzięki linuxowej aplikacji hd-idle dyski HDD przechodzą w stan uśpienia po określonym czasie bezczynności.
Chłodzący dyski twarde, miękko zawieszony wentylator Scythe S-FLEX SFF21E @ 5V, 400 obr./min zasilany jest z pełniącego rolę rozdzielacza i analogowego filtra napięcia mCubed Attenuatora. Panel wentylatora wykonałem z 1,5 mm anodyzowanej blachy aluminiowej i profili aluminiowych połączonych z obudową blachowkrętami. Przyklejone do blachy materiały tłumiące absorbują drgania pochodzące z wentylatora.
 Efekty

O pracy serwera świadczy głównie niebieska dioda na froncie obudowy. Szum wolnoobrotowych wentylatorów ginie w tle dźwiękowym. Trudno usłyszeć czy dyski HDD pracują, czy też są uśpione. Nawet w nocy serwer jest praktycznie niesłyszalny. Wyciszenie serwera sprawiło, że dominującym dźwiękiem stało się ciche brzęczenie znajdującego się w pobliżu zasilacza UPS.

//TEMPERATURY//
Zamieszczone poniżej wykresy przedstawiają temperatury wybranych podzespołów serwera w tygodniowym przedziale czasowym.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

do poprzedniej strony :: do góry