Strona główna
Zdjęcia
Wyciszanie PC

Wersja 4.1
© michu
2001 - 2024

Valid HTML 4.01!
Valid CSS!
Made in Poland
Made with Notepad++
Spam Poison
Wyciszanie PC

.:: Wyciszenie zasilacza Antec TrueControl 550P ::.

 Obudowa :: Wnętrze :: Efekty
Zasilacz został poddany modyfikacji w ramach projektu "Wyciszenie stacji roboczej Silver v1.1". Antec TrueControl 550P oryginalnie chłodzony był wentylatorami 92 i 80 mm. Mimo działania firmowego układu Antec Low Noise, nawet na najniższych obrotach wentylatorów (1500 obr./min) zasilacz wyraźnie szumiał. Do wyposażenia zasilacza należy przedni panel umożliwiający precyzyjną korektę napięć +12V, +5V, +3,3V oraz manualną regulację obrotów wentylatora.
Obydwa hałaśliwe wiatraki Top Motor zastąpiłem pojedynczym, miękko zawieszonym Papst'em 4412 F/2GL (120 mm). Układ Low Noise automatycznie dobiera prędkość wentylatora zaczynając od około 200 obr./min po włączeniu komputera i podkręcając go do około 900 obr./min podczas maksymalnego obciążenia systemu. Dodatkowo od obudowy izoluje go silikonowa uszczelka oraz podkładki z miękkiej gumy.
Modyfikacja objęła wycięcie mikroszlifierką w pokrywie zasilacza otworu wg. specyfikacji Papst'a. Po wymontowaniu oryginalnych wentylatorów i zamocowaniu zewnętrznego wiatraka w obudowie zasilacza powstało wolne miejsce, które zajęły dodatkowe radiatory. Elementy chłodzące wyciąłem z aluminiowych radiatorów dostępnych w sklepach elektronicznych. Złożoną z 4 części konstrukcję dokręciłem wkrętami do oryginalnych radiatorów zasilacza. Wszystkie powierzchnie styku aluminiowych części pokryłem pastą Arctic Ceramique.
Znaczne zwiększenie powierzchni radiatorów pozwoliło na efektywne chłodzenie przy użyciu słabszego wentylatora. Ponadto, mojej konstrukcji radiatory posiadają wywiercone w podstawie i żebrach otwory zapewniające dopływ powietrza do znajdującej się pod nimi elektroniki (fot. obok). Wewnątrz zasilacza umieściłem dodatkowe wkładki z PVC i gumy izolujące radiatory termicznie i galwanicznie od elektroniki i obudowy. W celu poprawienia przepływu powietrza w obudowie komputera, wiązki przewodów zasilających pospinałem spiralnymi owijkami z PVC.
 Efekty

Zmodyfikowane chłodzenie zasilacza jest bardziej skuteczne od oryginalnego i bez względu na obciążenie utrzymuje temp. tranzystorów poniżej 50°C w temp. otoczenia 22°C. Zmiany przyniosły również oczekiwane obniżenie poziomu generowanego przez zasilacz hałasu. Pod przeciętnym obciążeniem zasilacz stał się niemal bezgłośny...

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

do poprzedniej strony :: do góry