Strona główna
Zdjęcia
Wyciszanie PC

Wersja 4.1
© michu
2001 - 2024

Valid HTML 4.01!
Valid CSS!
Made in Poland
Made with Notepad++
Spam Poison
Wyciszanie PC

.:: Wyciszenie dysku sieciowego D-Link DNS-323 ::.

 Opis :: Efekty
D-Link DNS-323 jest obudową na 2 dyski twarde 3,5". Więcej informacji o tym sprzęcie można znaleźć na: dns323.kood.org. Oryginalne chłodzenie jest głośne i mało wydajne. Obudowa posiadała plastikową przednią ściankę ze śmiesznie małym wlotem powietrza ukrytym w jej dolnej części. Ozdobny front nasunięty był na aluminiową ramkę łączącą go z korpusem obudowy. Na wymontowaną ramkę nałożyłem siatkę aluminiową o oczku 1,6 x 2,0 mm. W ten sposób powstała przepuszczająca powietrze przednia ścianka. Przykręciłem ją śrubkami imbusowymi M 2,5 x 16 na tulejkach dystansowych, dzięki czemu między korpusem obudowy a jej nowym frontem powstała szczelina o szerokości 4 mm. Moja modyfikacja zapewnia swobodny dostęp powietrza do dysków i elektroniki.
Z tyłu urządzenia zamontowany był hałaśliwy wentylatorek 40 mm ADDA AD0405HB-G73 @ 5V, 6000 obr./min. Uciążliwy wiatraczek postanowiłem zastąpić bardzo cichym wentylatorem 80 mm. Wybór padł na Scythe S-FLEX SFF80B @ 5V, 530 obr./min. Wentylatorem steruje skrypt, który włącza go gdy temperatura wewnętrzna przekroczy 40°C. Zaopatrzony w druciany grill i wytłumiony silikonowymi podkładkami wentylator przykręciłem do frezowanej z aluminium przejściówki 60/80 mm. Nową tylną ściankę wykonałem z blachy aluminiowej o grubości 2 mm. W blasze wyciąłem 60 mm otwór dla wentylatora i gniazd oraz otwory montażowe. Do korpusu obudowy przykręciłem ją śrubkami M3, korzystając z tulejek gwintowanych, na których trzymała się oryginalna, plastikowa tylna ścianka.
 Efekty

Zmodyfikowane chłodzenie jest niemal niesłyszalne i dużo bardziej wydajne od oryginalnego. Dyski twarde osiągają 44°C po godzinnym kopiowaniu plików, podczas gdy wcześniej ich temperatura przekraczała 50°C. Wyciszenie przyniosło oczekiwany efekt kosztem rezygnacji z beznarzędziowej wymiany dysków twardych.

//UZUPEŁNIENIE//
Pod dyskami umieściłem krążki z cienkiej mikrogumy, które pomagają odseparować wibracje HDD od metalowej konstrukcji obudowy.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

do poprzedniej strony :: do góry