Strona główna
Zdjęcia
Wyciszanie PC

Wersja 4.1
© michu
2001 - 2024

Valid HTML 4.01!
Valid CSS!
Made in Poland
Made with Notepad++
Spam Poison
Wyciszanie PC

.:: Akcesoria ::.

 Panel akustyczny :: Tunel
Panel akustyczny
Hałas wentylatorów chłodzących obudowę i zasilacz dobiega głównie z tyłu komputera. Dźwięki składające się na szum wentylatorów znajdują się w paśmie wysokich tonów o charakterze kierunkowym. Zadaniem ustawionego za obudową komputera panelu akustycznego jest wygaszenie fal akustycznych i ograniczenie odbić dźwięku co pozytywnie wpływa na odczucie głośności pracy wyciszonej maszyny.
Wykonany przeze mnie panel o wymiarach 63,5 x 40 x 6,5 cm ma optymalną powierzchnię do zastosowania z obudowami komputerowymi midi tower. Do budowy panelu użyłem pianki akustycznej "piramidka 40 mm" przyklejonej do sklejki o grubości 5 mm. Konstrukcja wzmocniona została kątownikami PVC. Panel efektywnie spełnia swoją rolę jako uzupełnienie wyciszenia komputera.
Tunel
Cichy wlot powietrza zaprojektowany został z myślą o 80 mm wentylatorach Papst 8412 N/2GL, które podczas pracy wydają charakterystyczny szelest i odgłosy przypominające "klikanie". Tunel zbudowałem w całości z gumy. Ponacinane w odpowiedni sposób czarne płyty z miękkiej mikrogumy oddzielone są przekładkami z szarej mikrogumy o większej gęstości. Połączone ze sobą sznurem gumowym warstwy tworzą labirynt, którym płynie powietrze zasysane przez wentylator. Porowata powierzchnia gumowych elementów wytłumia niepożądane dźwięki kosztem obniżenia wydajności wentylatora.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

do poprzedniej strony :: do góry